Uzyskanie oraz utrzymanie przez mężczyznę erekcji to jeden z najważniejszych czynników decydujących o satysfakcji z pożycia seksualnego.  Niestety, bardzo wielu mężczyzn na całym świecie boryka się z zaburzeniami wzwodu. Jest to dysfunkcja seksualna, która według niektórych statystyk w skali globalnej dotyka nawet około 150 milionów mężczyzn. Dodatkowym problemem, z którym mierzą się panowie, jest przedwczesny wytrysk.  Jak poradzić sobie ze zbyt szybką ejakulacją? 

Na czym polega przedwczesny wytrysk?

Statystyki pokazują, iż przedwczesna ejakulacja to dysfunkcja seksualna, którą notuje się u nawet 30 procent mężczyzn.

Na czym dokładnie ona polega?

Jest to sytuacja, w której wytrysk następuje np. jeszcze przed umieszczeniem członka w pochwie ( dotyczy to 2 proc. przypadków). Znacznie częściej przedwczesny wytrysk następuje po około 2 minutach od rozpoczęcia współżycia, jednak według mężczyzny i jego partnerki było to zdecydowanie zbyt szybko. W takich przypadkach ejakulacja następuje w sposób całkowicie niekontrolowany, co u obu partnerów wywołuje ogromną frustrację.

Z czego wynika zbyt szybki wytrysk?

Dysfunkcja seksualna, jaką jest zbyt szybka ejakulacja, może być wywołana bardzo wieloma zróżnicowanymi czynnikami. Niektórzy uważają, iż jest to spowodowane przede wszystkim zbyt dużą potencją u młodych mężczyzn, którzy wcześniej nie współżyli zbyt często, przez co nie mieli zbyt wiele okazji do obniżenia napięcia seksualnego. Może być to jedna z przyczyn, jednak jest ich znacznie więcej. Do przyczyn zbyt szybkiej ejakulacji specjaliści zaliczają obniżoną kondycję mięśni Kegla, niski poziom serotoniny, nadpobudliwość nerwu sromowego, nadwrażliwość penisa, obniżony próg wrażliwości na dotyk. Ważnymi czynnikami są także kwestie psychologiczne, emocjonalne. Wielu mężczyzn bardzo obawia się, że zbliżenie skończy się niepowodzeniem, dlatego ich mózg podświadomie dąży do jak najszybszego wytrysku. Zdarza się, iż zbyt szybka ejakulacja jest także wywołana złymi wspomnieniami z przeszłości.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Omawiana dysfunkcja seksualna najczęściej jest notowana u mężczyzn po 60. roku życia. Dodatkowo, jest to najrzadziej leczone zaburzenie. To spory błąd popełniany przez mężczyzn. Obecnie istnieje mnóstwo bardzo skutecznych metod, dzięki którym możliwe jest przywrócenie komfortu w sferze intymnej.

Jak leczyć zaburzenia w wytrysku?

Najprostszą i w pełni bezpieczną metodą jest sięgnięcie po specjalne tabletki na opóźnienie wytrysku. Są to środki należące do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Są to leki zapisywane pacjentom zmagającym się z depresją. Oddziaływanie na poziom serotoniny sprawia, iż możliwe jest także zlikwidowanie problemu zbyt szybkiego wytrysku.

Co można zastosować oprócz farmakoterapii?

Specjaliści zalecają używanie różnego rodzaju żeli, maści i kremów na przedwczesny wytrysk. Zawierają one w swoim składzie substancje znieczulające, przez co wytrysk następuje znacznie później. Ta metoda ma jednak poważną wadę, ponieważ powoduje także znieczulenie u partnerki. Dodatkowo, maści, kremy i żele, mogą również spowodować, iż erekcja zostanie osłabiona. Oprócz środków farmakologicznych, maści, żeli i kremów, pomocna może okazać się specjalisty, np. psychoterapeuty lub seksuologa. W trakcie takiej terapii pacjent wraz ze specjalistą może dociec, jaka jest przyczyna przyspieszonego wytrysku. W trakcie sesji wykonywane są również ćwiczenia, dzięki którym możliwe jest poprawienie kondycji mięśni Kegla, co ma ogromny wpływ na sprawność seksualną.