Mówi się, że w każdej kobiecie wraz z wiekiem rozbudza się instynkt macierzyński.  Nie jest to jednak żadną regułą, a niektóre panie mimo upływu lat, dalej nie widzą siebie w roli przyszłej mamy. Nie jest to bowiem schematem, że kobieta musi urodzić dziecko, każda z nas ma bowiem wolną wolę i pełne prawo do decydowania o swojej seksualności.  Panie mogą spełniać się więc w każdej innej roli i być szczęśliwe, nie posiadając potomstwa, a jednocześnie nie rezygnując z przyjemności jaką jest seks.  Jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji w tym wypadku jest więc podwiązanie jajowodów.  Jak przebiega taki zabieg?

Podwiązanie jajowodów- zabieg

W pierwszej kolejności, należy rozróżnić dwa pojęcia. W tym wypadku mówimy o podwiązaniu jajowodów, a nie podwiązaniu jajników. Oba te pojęcia są często mylone. Podwiązanie jajowodów likwiduje możliwość dotarcia plemników do komórki jajowej. Z tego też względu uważane jest to za jedną, z najskuteczniejszych metod antykoncepcji na świecie. Zabieg podwiązania jajowodów, może być przeprowadzony za pomocą kilku metod. Po pierwsze można wykorzystać laparotomię. Polega ona na otwarciu jamy brzusznej, a następnie wykonuje się zgniatanie jajowodu i założenie podwiązki. Kolejną metodą jest operacja Pomeroy’a. Wówczas pacjentce wycina się fragment jajowodu, a na jego koniec, zakłada się podwiązki. Finalnie na jajowody można także założyć parę klipsów. Obecnie wykorzystuje się także laparoskopię, co umożliwia uzyskania obrazu z wnętrza organizmu pacjentki. Wówczas wykonuje się drobne nacięcie nad spojeniem łonowym, a potem wprowadza się specjalne narzędzie, które wykonuje zabieg. Podwiązanie jajowodów, jest zabiegiem odwracalny, nie mniej jednak, odwrócenie tego procesu zwykle jest mało skuteczne. Około 1 na 3 przypadki może być zakończone sukcesem. Okazuje się, że w Polsce przeprowadzenie zabiegu podwiązania jajowodów jest nielegalne, co godzi w godność kobiet, a także łamie ich zasadnicze prawa. Od tej reguły istnieją odstępstwa. Lekarz może przeprowadzić zabieg jeśli ewentualna ciąża ekstremalnie zagrażałaby życiu lub zdrowiu kobiety, a także w momencie, w którym kobieta pewna jest, że jej potomstwo może odziedziczyć jakąś ciężką chorobę genetyczną.

Skutki podwiązania jajowodów

Podwiązanie jajowodów jest ingerencją w organizm kobiety, a także jedną z inwazyjnych metod antykoncepcyjnych. Nie mniej jednak nie wpłynie to na cykl miesiączkowy kobiety. W dalszym ciągu po zabiegu, będzie dochodziło do owulacji ,a także comiesięcznych krwawień. Nie będą oni w żadnym stopniu rozregulowane, a także bardziej bolesne. Mit mówiący o tym, że miesiączki znikają po podwiązaniu jajowodów jest prawdziwą bajką.

Czy zabieg podwiązania jajowodów ma znaczący wpływ na kobiece libido?

Okazuje się, że tak, ale nie zmniejsza go, a wręcz przeciwnie- zwiększa. Panie podchodzą do zabaw w sypialni z jeszcze większą śmiałością i kreatywnością, a wszystko dzięki temu, że nie obawiają się już więcej niechcianej ciąży. Warto także wiedzieć, że podwiązanie jajowodów w cale nie przekreśla szans na to, że kobieta nie zostanie matką. Dalej może liczyć na zapłodnienie metodą in vitro. Tym bardziej zakazanie tej metody w Polsce jest całkowicie irracjonalne. Panie na skutek zabiegu nie muszą bać się niekorzystnych zmian hormonalnych, a także zmian nastrojów, które pojawiają się podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Nie będą one odczuwały też żadnych, przykrych następstw związanych z hormonalną ingerencją. Nie wpłynie to także na możliwość wcześniejszego wystąpienia menopauzy.