Niektórzy błędnie używają zamiennie pojęć erotoman oraz seksoholik. Okazuje się, że oba te pojęcia dotyczą zupełnie innych zaburzeń.  Erotoman jest osobą, która jest przekonana o tym, iż inny człowiek darzy ją miłością. Erotomania ma charakter urojeń oraz ogromnych obsesji. Erotomani często działają w sposób niezwykle niebezpieczny dla swojego otoczenia. 

Erotoman – charakterystyka zaburzenia

Erotoman to słowo, które pochodzi z języka francuskiego – “Syndrom de Clerambaullta”. Creambaullt to francuski psycholog, który po raz pierwszy dokładnie scharakteryzował zjawisko erotomanii. 

Kim dokładnie jest erotoman?

Jest to osoba, która uważa, że ktoś inny darzy ją miłosnym uczuciem, a racjonalne argumenty, że jest inaczej, w ogóle do niej nie trafiają. Cechą charakterystyczną erotomanów jest fakt, iż bardzo szybko się zakochują. Dodatkowo, są święcie przekonani, że to właśnie osoba, którą darzą uczuciem, sama wykonała pierwszy krok, przez co wzbudziła w nim pożądanie. Erotomani uważają, iż obiekt ich westchnień odwzajemnia uczucie. Nawet wtedy, gdy dana osoba jest już w związku, erotoman będzie uważał, że jest w tej relacji tylko z poczucia obowiązku lub ze strachu.  Erotomani każde słowo lub z pozoru niewielki gest są w stanie odczytać jako dowód miłości ze strony swojego domniemanego partnera. Nie tylko uścisk dłoni czy dobre słowo. Wystarczy nawet kiwnięcie głową na powitanie, aby erotoman uznał, że dana osoba zaczęła darzyć go wielką, niepohamowaną miłością.

Jak zachowuje się erotoman?

Erotoman zachowuje się w sposób niezwykle dziwny i specyficzny. Rozpoznanie erotomana nie powinno być trudne. Erotomanom wydaje się, że wytypowane przez nich osoby darzą je uczuciem, jednak wstydzą się je okazać w odpowiedni sposób. Nawet wtedy, gdy obiekty westchnień są w szczęśliwych związkach, to erotomani tłumaczą to sobie tym, iż są oni szantażowani przez swoich partnerów. Erotomani śledzą swoich wydumanych kochanków, wysyłają do nich listy, telefonują oraz wysyłają mnóstwo SMS-ów.

Nie cofną się przed niczym. Bez problemu będą także ich śledzić. Partnerzy wyimaginowanych kochanków są uznawani przez erotomanów za wrogów numer jeden, którzy są główną przeszkodzą stojącą na ich drodze do szczęścia. Erotomani nie mają żadnych oporów przed tym, aby zachowywać się w sposób całkowicie niezgodny z prawem. Zdarza się, że robią swoim wydumanym partnerom krzywdę. Warto wiedzieć, że erotoman poza obsesją na punkcie swoich obiektów uczuć zazwyczaj zachowuje się w sposób całkowicie normalny.  Taka dysfunkcja może pojawić się u osoby w każdym wieku oraz bez względu na płeć. 

Erotomania a płeć

Warto wiedzieć, że zdecydowanie najczęściej erotomania jest przypadłością dotykającą kobiety.  Obiektami westchnień są z tego powodu zazwyczaj mężczyźni. Zazwyczaj kobiety poszukujące swoich miłości zwracają także uwagę na ich status materialny i społeczny. Niejednokrotnie zdarzało się, że ofiarami erotomanek i erotomanów padały gwiazdy show biznesu, aktorzy, lekarze, politycy itd.

Erotomania a seksoholizm

Niektórzy błędnie utożsamiają erotomanię z seksoholizmem. Warto wiedzieć, że to dwa całkowicie odmienne pojęcia. Erotomania to jedno z zaburzeń schizofrenicznych lub psychotycznych. Z kolei seksoholizm polega na uzależnieniu od uprawiania seksu. Dla seksoholików najważniejsze jest osiągnie orgazmu. Seksoholikami najczęściej są mężczyźni, zaś erotomania najczęściej dotyka panie. Seksoholicy potrafią całkowicie zaprzepaścić cały swój dotychczasowy związek oraz relacje zawodowe i rodzinny. Najważniejsze jest dla nich zaspokajanie potrzeb seksualnych. Cały czas przesuwają granicę oraz okłamują swoich bliskich. Zarówno erotomanię jak i seksoholizm należy leczyć.