Prezerwatywy od lat są najchętniej wybieraną metodą antykoncepcji – zarówno w Polsce jak i na całym świecie. W kontekście prezerwatyw zarówno mówi się o tym, że jest to metoda zapobiegania ciąży przeznaczona dla panów.  Warto wiedzieć, że istnieją również także prezerwatywy dedykowane kobietom.  Czy damskie prezerwatywy są równie skuteczne co męskie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. 

Damskie prezerwatywy – co warto o nich wiedzieć?

Femidom (odpowiednik męskiego kondoma), czyli prezerwatywy przeznaczone dla kobiet, istnieją na rynku już od lat 90. ubiegłego wieku. Mimo tego, iż są one obecne już od dość długiego czasu, ich popularność w dalszym ciągu jest dość niska. Niewiele kobiet nawet wie o tym, że istnieją przeznaczone dla nich prezerwatywy.

Damskie prezerwatywy, tak samo jak ich męskie odpowiedniki, zalicza się do mechanicznych metod antykoncepcji. Oznacza to, że ich podstawowym zadaniem jest stworzenie odpowiedniej bariery, która spowoduje, że dotarcie plemników przez pochwę będzie niemożliwe. Damska prezerwatywa sprawia, że męskie prącie nie ma możliwości dostania się do wnętrza pochwy oraz do części sromu. Powoduje to, iż ryzyko zajścia w ciążę jest zdecydowanie niższe. Dodatkowym atutem damskich prezerwatyw jest fakt, iż zapewniają one kobiecie ochronę przed zachorowaniem na jedną z chorób przenoszonych drogą płciową.  Kobieca prezerwatywa wypełnia środek pochwy w delikatny sposób. Można ją założyć kilkanaście minut przed rozpoczęciem stosunku. Nie ma konieczności wyjmowania jej od razu po zakończonym stosunku. Damskie prezerwatywy tak samo jak ich męskie odpowiedniki można używać wyłącznie jeden raz. W porównaniu z męskimi prezerwatywami, te dla kobiet są obecnie znacznie trudniej dostępne. Nie znajdziemy ich w każdym sklepie. Nawet nie każda apteka posiada w swojej ofercie tę formę zabezpieczenia dedykowaną kobietom. Na szczęście, damskie prezerwatywy podobnie jak męskie można zakupić bez konieczności okazywania recepty od lekarza.

Które kobiety powinny zdecydować się na zakup damskich prezerwatyw?

Damska prezerwatywa jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich pań, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą stosować innych form antykoncepcji, a zwłaszcza antykoncepcji hormonalnej, która może wywoływać wiele nieprzyjemnych efektów ubocznych. 

Czy prezerwatywy kobiece są skuteczne?

Warto wiedzieć, że do określania skuteczności poszczególnych metod antykoncepcji wykorzystuje się przede wszystkim wskaźnik Pearla. Im jest on niższy, tym dana metoda jest skuteczniejsza. W przypadku prezerwatyw dla kobiet wskaźnik Pearla wynosi od 3 do 21. Tak duża rozpiętość w zakresie skuteczności jest spowodowana tym, iż nie wszystkie kobiety stosują prezerwatywy żeńskie w sposób zgodny z zaleceniami producenta, co ma ogromny wpływ na efektywność ich działania. Producenci na opakowaniach wskazują, że femidomy zapewniają skuteczność do nawet 97%, jednak musi być spełniony warunek ich prawidłowego noszenia. W przypadku, gdy prezerwatywa kobieca jest noszona w sposób niewłaściwy, wówczas jej skuteczność zmniejsza się do około 80%.

Co decyduje o skuteczności prezerwatywy damskiej?

Podstawowy czynnik to sposób umieszczenia jej w pochwie. Prezerwatywa musi być nałożona w taki sposób, aby nie zsuwała się i nie pękała. Dodatkowo, penis nie może być wprowadzony obok femidomu, ponieważ to również może przyczynić się do zmniejszenia jej skuteczności. Zabronione jest jednoczesne stosowanie damskiej i męskiej prezerwatywy. Użycie dwóch rodzajów antykoncepcji mechanicznej spowodowałoby, że oba kondomy zsunęłyby się lub pękły.